Marsilya

Uyarı 1: Marsilya’dan günübirlik 2 tur yapabilirsiniz. Aslında 2 tur da ayrı ayrı yarım günde yapabileceğiniz turlardır.Hem IF Şatosu (Chateau d’IF) yani meşhur Monte Kristo Kontu Şatosu‘na, başka bir gün ise Marseille’ın yakınlarında bulunan Marseille-Aix kentine gidebilirsiniz.Ayrıca, Marsilya’nın kendisini de görmeniz gerekeceği için 2 gece Marsilya’da konaklamak için ideal olacaktır.

Uyarı 2: Marsilya’nın çevresinde yapabileceğiniz bu 2 gezi haricinde günübirlik Montpellier’e gidebilirsiniz ya da daha önceden planlanmış daha uzun bir tur organize ederek Cote d’Azur turu yapabilirsiniz. Bu tura başlangıç için Saint Tropez ardından Saint Raphael, Cannes, Antibes, Nice, Monako’ya gidebilirsiniz.

Cannes hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Antibes hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Nice hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Monako (Monaco) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 3: Gelgitlerden dolayı Kışın kaybolan plajlar, yazın ortaya çıkıyorlar bulunuyor. Yaz döneminde geliyorsanız mayonuzu almayı unutmayın!

Örnek Bir Program

Birinci Gün

İlk günkü gezinizde limandan kalkan teknelerden biriyle Marsilya limanın 1,5 kilometre açığında bulunan IF Kalesi (Chateau d’IF)‘ne gidebilirsiniz. Monte Kristo Kontu Kitabının filme uyarlaması olduğunda Kristo’nun ölü taklidi yaptıktan sonra kaleden aşağı denize atıldığı kale IF Kalesi’dir. Kale 09:30-18:00 arasında açıktır. Bilet fiyatları 10-20 euro arasında değişmektedir . Ayrıca tekne ücreti 6 euro civarındadır. Adaya giderken çevrede başka bir ada daha göreceksiniz ama bu adada küçük bir liman dışında bir şey bulunmuyor.

Biraz dinlenmek isterseniz; Kale’den döndükten sonra sahil şeridinde yürüyebilir; yüzebilirsiniz. Prado Sahili en ünlü halk plajlarındandır.

Eğer turistik yerleri gezmeye devam etmek istiyorsanız Marsilya’nın en tepesinde bulunan savaş bazilikası ile turunuza devam edebilirsiniz. Bu Bazilikanın adı Basilique Notre-Dame de la Garde‘dır. Cezayir savaşı sırasında bombalardan dolayı çok hasar almış Bazilika’nın hasarı günümüzde de çıplak gözle görülmektedir. Bu kilisenin içerisi de manzarası da çok güzeldir.Bazilika 07:00-18:15 arasında açıktır. Buraya yürüyerek ulaşmak çok zordur bu yüzden en rahat ve uygun fiyatlı olan ulaşım için 60 numaralı otobüse binmenizi öneririm.

İkinci Gün

Marsilya’ya çok yakın bir noktada bulunan Marseille Aix’e gezerek günün yarısını geçirebilirsiniz. İki şehir arası ulaşım yarım saat kadar sürmektedir. Burası çok küçük bir yerdir ve  birçok dil okulu bulunur. Burası aynı zamanda Marsilya’dan daha temiz ve güvenlidir. Ayrıca şehrin içinde küçük ve güzel bir park da mevcuttur.

Günün geri kalanında dışarıda olmak isterseniz, 19. yüzyıldan kalma bazı yapıların da olduğu Longchamp Parkı‘na ve 18. yüzyıldan kalma bahçelerin olduğu Borély Parkı‘na gidebilirsiniz. Günün geri kalanında bir müze görmek isterseniz ise, Marsilya Tarih Müzesi (Musée d’Histoire de Marseille)‘ne gidebilirsiniz.

Marsilya Hakkında Ekstra Bilgiler

Marsilya’da yemek konusunda bir tercihiniz olacaksa kesinlikle deniz mahsülleri olmalıdır. Şarap olarak ise Marseille Aix Şarabı bölgenin özel şarabıdır.

Fransa’da belki de insanlarla en rahat tanışabileceğiniz şehirlerden biridir. Yeni İnsanlar ile tanışmanızın en rahat olacağı bölge ise daha bohem tarzlı insanların takıldığı kırmızı nokta (point rouge)‘dır.

Marsilya’daki mafya düzenini anlamanız için gerçek bir hikaye olan L’immortal filmini izlemenizi öneriyorum.

Floransa’daki David heykelinin kopyasını Marsilya’da sahile konularak yeni bir bölge yaratılmış.

Şehirde ağırlıklı olarak Afro-fransız veya Arap- fransız bir mozaik bulunuyor. Bu mozaiğin nedeni ise Marsilya’nın eskiden fransız koloni merkezi olmasıdır. Günümüzde Marsilya’nın özellikle Kuzey Afrika ile çok sayıda bağlantısı bulunuyor. Mesela ramazan döneminde Tunus, Fas ve Cezayir’e birkaç gecede giden feribot seferleri konulmuş.

İyi Seyahatler,