Strazburg

Uyarı 1: Strazburg, Fransa’nın sınırlarına yakın olduğu için buradan Lüksemburg, Almanya veya İsviçre’ye gidebilirsiniz. Lüksemburg’ta Lüksemburg kenti, Almanya’da Mainz- Frankfurt, İsviçre’de Basel kentleri yakınlıklarından dolayı en mantıklı tercihler olacaktır.

Lüksemburg (Lüksemburg) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Mainz (Almanya) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Frankfurt (Almanya) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Basel (İsviçre)  hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Strasbourg‘ta 2 gece kalmanız yeterli olacaktır. Bu bölgeye yani Alsace-Lorrain bölgesine özellikle sonbahar ya da Christmas döneminde gelmenizi öneririm.  Strasbourg 1 mevsim olsa kesinlikle sonbahar olurdu.

Uyarı 3:  Şehirde görülmesi gereken ve gerçekten etkileyici olan Notre Dame Katedrali (Cathédrale Notre Dame de Strasbourg) ‘dir. İçeride çok orijinal antik astrolojik saat (sağda) bulunmaktadır. Katedral 12:40-19:00 arasında açıktır. Dilerseniz en üst katına da çıkabilirsiniz. Katedralin bulunduğu meydan olan Kléber meydanı şehrin ana meydanıdır. Gezinin en önemli yeri olmasa da ziyaret saatine kapanmadan önce görmeniz gereken ikinci yer Rohan Sarayı (Palais Rohan)’dır. Burası, 18. yüzyıldan kalma bir saray ve birkaç tane müzeyi barındırmaktadır. Sarayın ve Katedralin olduğu bölgeye geldikten sonra nehir kenarında biraz yürümeyi unutmayın!

Şehirde asla kaçırmamanız gereken başka bir bölge ise Küçük Fransa (Petite-France)’tır.

Uyarı 4: Strasbourg’ta bulunduğunuz  dönem hangi dönem olursa olsun, tabiatın güzelliği en rahat biçimde görebileceğiniz yer  Orangerie Parkı (Parc de l’Orangerie)‘dır.. Bu park içerisinde pelikanlara ve içinde tekneye binebileceğiniz bir göle sahiptir. Park 24 saat açıktır.

Ekstra

Strazburg’tan, Almanya’nın pek de tanınmayan bir kenti olan Kehl‘e yürüyerek ya da bisikletle ulaşabiliyorsunuz.

Modern Sanatlarla ilgileniyorsanız MAMCS‘i; Alsas bölgesi ile ilgili bir müzeye gitmek isterseniz ise Alsas Müzesi (Musée Alcasien)‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Strasbourg’ta Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,