Sedlec’in iskelet kilisesi

Uyarı 1: Çek Cumhuriyeti’nin en ünlü 3. ziyaret noktası olan Sedlec’in İskelet Kilisesi yani Kutna Hora kentine gelmelisiniz. Tren bileti alırken de Kutna Hora için bilet isteyiniz. Kilisenin adı ise Sedlec Ossuary olarak geçmektedir. Buraya ulaşmak için Prag’tan 2 saat kadar tren yolu yapmanız gerekmektedir.

Prag hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Buraya ulaşınca Kutna Hora kentinde görebileceğiniz pek de etkileyici bir yer bulunmuyor. Şehirde bazı güzel binalar olsa da buranın ünlü olmasının sebebi iskelet kilisesidir. Aslında bu kilise oldukça küçüktür içeride ortalama 15 dakika harcamanız yeterli olacaktır. Giriş ücreti ise 5 euro civarındadır. Kiliseyi sağdaki resimde görülen işaretler sayesinde bulabilirsiniz.

Uyarı 3: Sedlec’in Hikayesi: 14. yüzyılda burada büyük bir veba salgını sonucu binlerce insan ölüyor ve sadece 1 yılda 30 bin kişi buraya gömülüyor. Daha sonradan ise savaşlar ve çeşitli çatışmalardan ötürü çok sayıda kişi daha ölüyor ve mezarlık herkese yetmez oluyor. Daha sonra insanlar da bu mezarlığa gömülmek isteyince eski iskeletler önce kilisenin bahçesine çıkartılmış daha sonra da gelecek nesillere ölümün varlığını hatırlatmak için kilisede dizilmişler ve çeşitli şekiller verilmişlerdir.

Uyarı 4: İçeride kemiklerden yapılmış şamdanlar, armalar ve piramitler bulunuyor. Burası bana oldukça Paris’te bulunan Catacombres gezisini anımsattı.

Ekstra

Kilise’nin dışında bir yerler daha ziyaret etmek isterseniz: Gümüş Müzesi‘ne uğrayabilirsiniz.

İyi Seyahatler,