karlovy vary

Uyarı 1: Karlovy Vary Çek Cumhuriyeti’nin Prag’tan sonra en turistik ikinci şehridir. Prag’a 3 saat tren yolculuğu kadar uzaktır. Karlovy Vary’e en rahat Prag’tan günübirlik bir geziyle gelebilir ve yarım gün kadar vakit geçirebilirsiniz.

Prag hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Fakat ülkenin en etkileyici 3. turistik yeri olan Sedlec Ossuary’nin ise tersinde kalmaktadır.

Sedlec’in İskelet Kilisesi hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Bu yüzden, Karlovy Vary ve Sedlec’in ayrı günlerde ziyaret edilmesinde fayda vardır.  Karlovy Vary’nin çok ünlü olmasının sebebi ise şehirdeki bol kükürtlü su kaynakları ve kaplıcalarından ötürüdür.  Şehirde bulunan çeşmeler dakikada 180 litre su pompalanmaktadırlar.

Buraya kaplıca turizmi dahilinde gelmiyorsanız şehir yine de çok etkileyicidir. Evlerin çoğunluğu nehir kenarında ya da nehre paralel alanlarda sıralı halde bulunmaktadır. Uyarı 3: Dolaşırken küçük bir bardak satın almayı unutmayın! Böylece birazdan bahsedeceğim kolonada yani kolonlu yapıların oradaki çeşmelerden geçerken ücretsiz olarak çeşmelerden su doldurarak içebilirsiniz. Burada gezerken kaçırmamanız gereken 3 yer var: Mlyncska Kolonada, Sadova Kolonada ve  Vridelni Kolonada. İlk İki yer de sahilden geçerken göreceğiniz yapılardır ve 24 saat açıklardır.

Mlyncska Kolonada

Sadova Kolonada

En son olarak görmeyi unutmamanız gereken yer ise Vridelni Kolonada‘dır. Burası  genelde saat 06:00-19:00 arasında açıktır. Burada hem çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar var hem de bu kapalı mekan içerisinde bölgenin en yoğun su çıkaran çeşmesini de görmüş oluyorsunuz.

İyi Seyahatler,