Stockholm Turu, Gezi Rehberi | Seyahat

 Uyarı 1: Stockholm, İsveç’in başkenti ve İsveç’in görülmesi gereken en önemli turistik noktasıdır. Stockholm turu boyunca yanınıza kredi kartınızı almayı sakın unutmayın! Bu şehirde çoğu müzede ve yerde sadece kredi kartı geçmektedir. Bunun sebebi ise kredi kartlarının kayıtta tutuluyor olması ve böylece özellikle müzelerde güvenliği arttırmaktır.

Uyarı 2: Stockholm havalimanı (Arlanda Havalimanı)’na ulaştıktan sonra Stockholm’e ulaşmak için 2 seçeneğiniz bulunuyor: Otobüs veya Arlanda express. Otobüs yaklaşık 40 dakikada, Arlanda Express  yaklaşık 20 dakikada sizi çok konforlu bir şekilde merkeze ulaştırıyor. Arlanda Express, otobüsün 2 katı pahalıdır.

Uyarı 3: Stockholm’de 1 hafta kalacaksanız haftalık metro bileti almanızı öneririm. Sadece bilet alırken gün sayısı olarak tam 7 gün değil saat olarak sayıyorlar. Bu yüzden aslında 1 haftalık bilet 6 güne denk düşmüş olabiliyor.

Uyarı 4: Stockholm’de görülmesi gereken yerler çok olduğu için Stockholm’de 3-4 gece kalmanız yeterli olacaktır. Şehrin kendisi dışında görmenizi önereceğim yerler sırasıyla Vasa Müzesi, Devlet Binası, Skansen, Fotoğraf Müzesi ve Ekstra bölümünde bulunmaktadırlar.

Vasa Müzesi hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Skansen hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 5: Tüm müzeler ve ziyaret edilen yerler 10 euro civarıdır. Ayrıca müzelerin çoğunda nakit para geçmemektedir. Bu yüzden kredi kartınız yoksa müzeyi ziyaret edemezsiniz. Kredi kartınızı yanınıza almayı unutmayın!

Uyarı 6: Şehri en iyi görebileceğiniz yer Skinnarviksberget‘tir. Buraya en azından 1 gün batımında uğramaya çalışmalısınız. soldaki ve sağdaki resimlerde de göreceğiniz gibi büyük bir baca bulunuyor. Bu bacanın etrafındaki kayalıklarda oturabilir ve kayalara oturup bir şeyler içip yiyebilirsiniz.

Örnek Program

Birinci Gün

Eski Şehir (Gamla Stan), Stockholm turu için ilk görmeniz gereken yerdir.  Gamla Stan’ı gezmeye başladığınızda olabildiğince tüm sahili olabildiğince görmeye çalışabilirsiniz.

Devlet Binası (Stockholm Stadhus):  Gamla Stan‘ı gezmeye başladıktan sonra muhtemelen Devlet Binası‘nın yanından geçiyor olacaksınız. İlk önce burayı gezmeye gidebilirsiniz. Binanın gezisi sadece rehberli turlarla mevcuttur. Giriş için beklerken içeriyi anlatan broşürlerden alabilirsiniz. Türkçe broşür seçeneği de sunmaktadırlar.

İçeriyi gezmeye başlayınca ilk olarak göreceğiniz salon Nobel Ödülü dağıtımından sonra kazananların ve kraliyet ailesine özel düzenlenen yemeğin yendiği salonudur. Buradan sonra meclisin toplandığı bölüm ardından ise bir isveç kralı tarafından yapılmış duvar resimlerinin olduğu bir salona ulaşıyorsunuz.Duvardaki resimler buradaki camlardan bakınca karşıda görülen manzaranın birebir yansımasıdır. Burada Kral, kral olmanın haricinde ressam da olmak istemiş fakat kime çizimlerini sorarsa sorsun hiç eleştiri almadığı için kendini çok ilerletememiştir.   Gezinin en sonunda ise binanın içindeki Altın Oda‘yı görebiliyorsunuz. Devlet binasını gezdikten sonra Stockholm’ün en etkileyici yerlerden biri olan Vasa Müzesi’ne gitmelisiniz.  Burada 2 saat kadar vakit harcamanız gerekecektir.

Vasa Müzesi hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İkinci Gün

Stockholm turu için, Stockholm’ün en etkileyici yerlerden biri olan Skansen’e kesinlikle gitmelisiniz. Burada yarım gün kadar vakit geçirebilirsiniz.

Skansen hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Skansen’den sonra Fotografiska‘ya gitmenizi öneririm. Burası genelde 09:00-23:00 arasında açıktır ve sadece kredi kartıyla bilet satmak konusunda çok ısrarcılardır. Giriş ücreti çok farklı değildir ve dünyaca ünlü çok sayıda fotoğraf dönüşümlü sergiler halinde gelmektedir. Dolayısıyla Stockholm’e her geldiğinizde farklı fotoğraflar görebiliyorsunuz.

Vaktiniz kalırsa Fotoğraf Müzesi (Fotografiska)’dan sonra Kraliyet Sarayı‘nı ziyarete gitmenizi öneririm.

Sonraki kalan günleriniz için Ekstra bölümünde bulunan müzelere bakmanızı öneriyorum.

Ekstra

Kuzey Işıkları: İsveç’te Stockholm haricinde kuzey ışıklarını görmek için İsveç’in Norveç Denizine en yakın noktalar bulunabilir. Ama fiyortları görmek istiyorsanız bunun için en doğru tur Norveç’e gitmek olacaktır. Bunun için de en aşağıda Bergen hatta daha kuzeyine gitmeniz gerekecektir.

Bergen hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ayrıca fiyort turu yapmak isterseniz; bu tur da Stockholm’den yapılamıyor. Bunun için yine en aşağıda Bergen’e gitmeniz gerekmektedir.

Fiyort turu hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Modern Müze (Moderna Museet) 

Moderna Museet İçerisinde Çektiğim Bazı Fotoğraflar

Kuzey Müzesi (Nordiska Museet)

Akdeniz Müzesi (Ücretsizdir)

Abba Müzesi ve Nobel Müzesi‘ni de tavsiye ederim.

Stockholm’de Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,