Prag Turu, Gezisi Notları | Seyahat Rotanız

Uyarı 1: Prag, Çek Cumhuriyeti’nin  en turistik şehridir. Prag’ı gezmek ve gece hayatını yaşamak için 3-4 gece yeterli olacaktır. Prag turu gece hayatı olmadan düşünülemez. Tabi gece hayatından da yararlanmak istiyorsanız ziyaretinizi haftasonuna da denk getirmeniz iyi olacaktır. Ben 4 gece konakladığım Prag gezim sürecinin 1 gününde Çek Cumhuriyeti’nin İkinci en önemli turistik şehri olan Karlovy Vary’e gittim. Karlovy Vary, Prag’a 3 saat tren yolculuğu kadar uzakta bulunmaktadır. Burada yarım gün geçirmeniz yeterlidir.

Karlovy Vary hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Konakladığım süreçte başka 1 güde ise Çek Cumhuriyeti’nin üçüncü en önemli turistik merkezi olan Sedlec’in İskelet Kilisesi’ne gittim. Bu kilise, Prag’a 1 buçuk 2 saat kadar uzaktaKutna Hora kentinde bulunuyor.

Sedlec’in İskelet Kilisesi hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Prag’ta az vaktiniz bulunuyorsa şehri gezmek için 22 numaralı tramvaya binmek iyi bir fikir olabilir.

Uyarı 3: Prag’ta görmeniz gereken ilk yer 13. Yüzyılda Peter Parler tarafından 4. Charles’ın isteğiyle yapılmış olan Charles Köprüsü (Karluv Most)‘dür.Bu köprü oldukça güzeldir ama her an çok kalabalıktır. Bu yüzden Prag’ı keşfettiğiniz günlerden bir gün sabah erken saatlerde burada olabilirseniz Köprü’yü daha iyi tanıyabilirsiniz.

Uyarı 4: Buradaki Heykellerin çoğu kopyalardan oluşmaktadır. Heykellerin aralarında en ilginç olanı ise (aşağıdaki resimlerde ortada olan, Köprü’deki 8. Heykel) John Nepomuk’tur. John Nepomuk bir rahipken kraliçe kendisine günah çıkarmaya gelmiş ve bunun üzerine Kral, John’un Kraliçe hakkındaki her şeyi kendisine anlatmasını istemiştir. Rahip kraliçenin dediklerini söylemek istemeyince kral, rahibi günümüzde heykelin bulunduğu yerden nehre atmıştır.  Uyarı 5: Köprü’den sonra eski şehre doğru yürümeye ve sokakları keşfetmeye başlayın. Çok vakit kaybetmeden kendinizi Eski Devlet Binası ve astrolojik Saatin olduğu Prazsky Orloj’da bulacaksınızdır.

Uyarı 6: Devlet Binası’nın merdivenlerinden girmek ücretsizdir ve küçük bir giriş ücretiyle de kuleye çıkabilirsiniz. Bu saat günümüzde hala işlev göstermektedir ama saatteki hareket sadece 20 saniye civarındadır. Buraya hem sabah hem de akşam gelerek iki açıdan da bakmanızı kesinlikle öneririm.

Uyarı 7: Gezinin daha ilerleyen vakitlerinde şehrin birçok yerinde karşınıza heykeller veya değişik sokak işaretleri çıkabilir.

Şehri gezmeye devam ederken binaların dış cephelerine ve uyumuna da dikkat etmeye çalışın.

Uyarı 8: Köprü’den sonra en çok görülmesi gereken yer aslında 9. yüzyıldan kalma Prag Kalesi (Prazsky Hrad)’dir. Prag turu boyunca kale ve civarını görmek için en fazla yarım gün ayırmanızı önerebilirim. Dolayısıyla burayı mesela Sedlec’in İskelet Kilisesi ile aynı gün görebilirsiniz.Prag Kalesi’nin önünde her saat başı olan asker nöbet değişimini izleyemeyi ve Kale’nin içindeki St. Virtus Kilisesi’ni görmeyi unutmayın!

Uyarı 9:  Şehrin belki de en modern ve bilinen binası Dans Eden Ev (Tancıcı dum, Dancing House)‘dır. Buranın en üst katında terasta pek de tavsiye etmediğim bir bar da bulunuyor. Yine de manzarayı görmek için 100kr civarı bir ücret ödemek yerine bir içki için ücret ödemek daha anlamlı olabilir.

Ekstra

Kale içinde bulunan evler; küçük bir müze sokak tadında renove edilmiş ve ziyarete açılmıştır.. Böylece bu evlerde insanların nasıl yaşadığına dair daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

Zizkov anıtı, 9 metre uzunluğunda Dünya’nın en büyük at heykelidir. Ayrıca Anıt, en iyi Prag manzarasına da ev sahipliği yapmaktadır.

İsterseniz nehirde küçük bir tekne kiralayabilirsiniz.

Prag turu biralarla ilgilenmek için çok güzel bir seyahat noktasıdır. Biralarla ilgiliyseniz Kavkova 568/13 160 00 praha 6 adresinde bulunan Bira Müzesi‘ne gidebilirsiniz.

Gece Hayatı ile ilgiliyseniz Avrupa’nın en büyük gece klubü olan ve Prag Sahilinde bulunan 5 story’e kesinlikle gitmelisiniz. Adından da anlaşılacağı üzere 5 katlı olan bu klübün her katında farklı tarzda müzik çalmaktadır. Böylece müzikten sıkıldığınızda kat değiştirerek eğlenmenize devam edebilirsiniz.

İyi Seyahatler,