vasa müzesi

Uyarı 1: Vasa Müzesi bu zamana kadar gördüğüm en etkileyici müzelerden biridir ve İsveç’in başkenti olan Stockholm’da bulunmaktadır. Stockholm’deki tüm müzelerin çoğu gibi girişte nakit para geçmemektedir. Bu yüzden kredi kartınız yoksa müzeyi ziyaret edemezsiniz. Kredi kartınızı yanınıza almayı unutmayın!

Stockholm hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2: Vasa Müzesi’nde 2 saat kadar vakit harcamanız yeterli olacaktır; müze saat 10:00-17:00 arasında açıktır ve birkaç kattan oluşmaktadır.

Vasa’nın Hikayesi

Vasa, İsveç hükümetinin 1600lü yıllara kadar yaptığı en büyük ve özel gemidir. Bu gemi İsveç’in katılacağı bir savaşta kraliyet gemisi olması için tasarlanmıştır. Kraliyet gemisi olduğu için  kral tarafından çok fazla sayıda talep oluşmuştur. Kralın istekleri olan abartılı büyüklükteki odalardan ve ağır savaş ekipmanları yüzünden limandan açılır açılmaz dalgalara yenik düşmüş ve tüm halkın dehşeti karşısında  tek parça halinde 10 ağustos 1628 tarihinde Stockholm açıklarında sulara gömülmüştür. Bu olay, halk tarafından tanrıların laneti olarak düşünülmüş ve toplumsal şok yaratmıştır. Daha sonra da  geminin battığı yer unutulmuştur. 1920 lerde bir grup dalgıç geminin araştırılması  izin talep etmişler. 1950 yılında ise Anders Franzen adında bir araştırmacı geminin baltık suyunun yapısından ötürü korunacağından emin olduğu için gemiyi aramaya başlıyor.  Bu gemi Geminin battığı deniz olan Baltık denizin su yapısı sayesinde geminin çoğunluğu çürüme olmadan tek parça halinde 300 yıl sonra çıkarılmıştır. Bütün müze, bu  gemi ve o dönemki İsveç hakkında bilgilerle doludur. Kendisi Eğer su biraz daha tuzlu olursa gemi solucanı tarafından yenirdi. Gemiden kurtulan sadece geminin kendisi değil gemideki mutfak eşyalarından, toplara, halatlara hatta kıyafetlere kadar çoğu obje sağlam çıkarılmıştır.

İnsan, müzeye girer girmez geminin yüksekliğini ve yan güvertelerine hayran olmadan edemiyor. Bu sırada geminin ön tarafını ve kıç tarafını kaçırmayın. Ekstra Albüm. Bu albümde sırasıyla: Şapka, Gemideki mürettebattan birinin muhtemel balmumu, geminin filikası, bir kameranın içi ve Geminin kıç tarafında bulunan objelerin renklendirilmiş halleri bulunuyor. İyi Seyahatler,