Venedik

Uyarı 1: Venedik genel hatlarıyla tam 1 günde gezebileceğiniz bir şehirdir. Ama günün yarısında varıyorsanız kesinlikle 1 gece kalmanızı öneriyorum.

Uyarı 2: Venediğe trenle geliyorsanız en önemli kısım ineceğiniz durağın Venedik Mestre değil Venedik Santa Lucia olmasıdır.

Uyarı 3: Venedik’ten 2 yöne doğru tur düzenlemenizi önerebilirim.

Birincisi, Padova-Verona (Roma- Juliet Kenti) ardından Milano’ya doğru yapabileceğiniz bir tur

Verona hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Milano hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

İkincisi, Trieste ve sonra Sloveya (Lubyana) ya da Hırvatistan’a doğru yapabileceğiniz bir tur

Trieste hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Lubyana hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 4: Venedik hakkında bilinmesi gerekenler: Burada nüfus giderek azalmaktadır; dünyanın en pahalı metrekaresi buradadır; günde 15 bin turist ağırlamaktadır ve motorlu kara taşıtına izin verilmemektedir.

Uyarı 5: Sıcaktan dolayı t shirtünüzü çıkarmayın. Bunun 50 euro gibi bir cezası vardır. Venedik’te yüzmek de yasaktır ve polis tarafından kontrol edilir. Ayrıca Venedik, geceleri çok güvenli bir kent değildir. Birçok kanalın ve bölgenin adı aynı olduğu için bir suç işlendiğinde polisin ulaşması çok vakit alıyor.

Venedik, bölgeye adını verdiği Veneto bölgesinde bulunmaktadır. Venediğin neredeyse her sokağı ve kanalı ayrı güzelliktedir. İnsan etrafı dolaşırken ilk önce nereye gideceğini bilemiyor. Fakat Venedik çok turistik bir yer olduğu için ve ziyaret etmeniz gereken yerler çok az olduğu için buralarda inanılmaz kuyruk oluyor. Bu yüzden içerisini ziyaret etmeniz gereken yerleri öncelikle bitirmek de fayda var.

Uyarı 3: Burada hava çok sıcak ve gölgelik alan olmadığı için çıplak güneşe maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden yanınıza büyük bir şapka, güneş gözlüğü ve su almadan adım bile atmayın!

Uyarı 4: Venedik’te bir yerleri ziyaret etmek için çok sıra beklemeniz gerekiyor. Bu yüzden önceden sırayı atlamanızı sağlayacak bilet türü (Skip line) türü ne kadar çok bilet varsa almanızı öneririm.

Uyarı 5: San Marco Bazilikası: San Marco’nun kemikleri muhafaza edilsin diye 1063-1073 yılları arasında Avrupa ve Bizans karışımı bir üslup ile yapılmıştır. Soğan şeklindeki kubbesi hacın üzerine inşa edilen farklı küçük kubbelerle desteklenmiştir ve Altın Kilise ünvanını almıştır. San Marco Bazilikasını ziyaret ederken kızların bacaklarını ve omuzlarını kapatması bekleniyor. Yanınızda buna uygun bir şeyler alırsanız girişte 1 euro fazla para vermekten kurtulmuş olursunuz. Venedik’te elde edilen hazineler, San Marco’da sanat eserine dönüştürülmüştür. Bazilika’nın dışına da dikkatle baktığınızda çok güzel detaylar yakalayacaksınızdır.

Uyarı 6: Venedik’te her yerin ortak bir özelliği vardır. Her yer ve her şey çok pahalıdır. Bu yüzden ucuz bir yer aramakla vakit kaybetmeyin ve gözünüze güzel gelen bir yerde oturun, sahilde yürüyün ve Venedik turunuzun keyfine bakın!

 Örnek Program

Venediğe ulaşınca ilk görmeniz gereken yer San Marco meydanıdır.

Burası güvercinleri ve turistleri ile ünlü olmasının haricinde 175 metre uzunluğunda ve 82 metre genişliğindedir. Burada ziyaret etmeniz gereken çok önemli bir Bazilika ve Çan Kulesi bulunuyor. Bazilikanın girişindeki uzun kuyruğu bekledikten sonra içerideki hazine bölümünü de kapsayan bilet almanızı öneririm. Bazilika genelde saat 09:45-17:00 arasında açıktır.Bu bazilikada bulunan meşhur at heykelleri haçlı seferi sırasında istanbul’dan ganimet olarak taşınmışlardır.

San Marco meydanında sahile doğru ilerlediğinizde karşınıza Palazzo Ducale (Ducale Sarayı) çıkacaktır. Burası genelde saat 08:30-19:00 arasında açıktır. İçeride çok gösterişli detaylar bulunuyor. Buradaki detayları incelemeniz için ortalama 2 saat vakit ayırmanız gerekebilir. Burayı gezerken vakit kazanmak için audioguide (sesli rehber) alın veya önceden detayları okuyun!

Bütün bu yerleri gezdikten sonra şehrin en önemli kısımlarını görebilmeniz için yine başka bir sıra olan gondol sırasına girmenizi öneririm. Gondol gezisinde, büyük kanyondan ve küçük kanallardan geçerken vakitten kazanarak şehri genel hatlarıyla yaya olarak görebileceğinizden çok daha iyi görebilirsiniz. Büyük Kanal (Canal Grande): 4 km uzunluğunda ve 30-70 m derinliğindedir. Bu ana kanalın üstünde 4 köprü vardır. 19. Yüzyıla dek tek köprü Rialto köprüsüdür. Buranın haricinde 45 adet küçük kanal daha vardır. Bu kanalın üzerinde 200’ün üzerinde farklı tarzda yapılmış saray vardır.

Bu gezi sırasında aşağıdaki resimlerde göreceğiniz büyük köprü olan Rialto Köprüsü’nü ve çok daha küçük olan ikonik beyaz taş köprü’yü asla kaçırmayın. Rialto Köprüsü üzerinde yürüyebilirken öteki köprü turizme kapalıdır. Öteki köprünün aslında birçok adı bulunmaktadır: Son Nefes Köprüsü, İç Çekişler Köprüsü veya İşkence Köprüsü (Ponte dei sospiri) denebilir. Burası, Düklük Sarayı ile yeni hapishane arasındaki kapalı köprüdür. Bu köprünün adının böyle olmasının nedeni bu köprüden geçenlerin cezaevine geçerken en son buradan Venediğe bakmalarındır.

Ekstra

Vaktiniz artınca ilk görmeniz gereken yer Murano’dur. Burası uzun yıllardır cam işçiliğiyle ünlüdür. Tarih boyunca cam işçiliğinde çok üst kalitede üretim gerçekleştiren bir bölge olmuştur. Tüm dünya bu üretimin sırrını öğrenmek istese de öğrenilememiştir. Buradaki en turistik etkinlik cam hediyelik eşya almaktır. Cam hediyelik eşyaların haricinde maskelerden de alabilirsiniz.

 San Giorgio Maggiore kilisesi (07:00-18:00) arasında açıktır. Bu etkileyici kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.Burayı  bir milyon tane kazık su üzerinde tutmaktadır.

Santa Maria della Salute Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Akademi Galerisi (Gallerie dell’Academia)’yı 08:15-19:15 arasında ziyaret edebilirsiniz.

İyi Seyahatler,