Sofya

Uyarı 1: Sofya’da 2 gece kalmıştım: 1 gününü Sofya’yı gezmeye; 1 gününü ise Filibe (Plovdiv)’ye gidip dönebilmek için ayırdım. Dilerseniz 1 gece daha kalıp şehirdeki her noktayı gezebilirsiniz. Benim gözlemlerime göre Sofya, Bulgaristan’ın başkenti olmasının yanında çok da özelliği bulunan bir kent değildir.

Filibe (Plovdiv) hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Sofya’dan otobüs yolculuğuyla Bükreş (Romanya’nın başkenti), Belgrad (Sırbistan’ın başkenti), Selanik (Yunanistan) ve İstanbul‘a kalkan otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz.

Bükreş hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Belgrad hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Selanik hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2:  Sofya için gezi rehberi açtığınızda karşınızda çoğunlukla bina yapıları farklı uslupla yapılmış kiliseler çıkacaktır. Görülmesi gereken ilk yer öngörselde arkamda duran Saint Alexander Nevski Katedrali‘dir. Burası haricinde görülmesi gereken diğer kiliseler Aziz George Rotunda Kilisesi, Sveta Nedelya Kilisesi, Sveti Nikolay Mirlikiiski Kilisesi, Boyana Kilisesi‘dir. Bütün bu kiliselerin haricinde şehirde bildiğim kadarıyla bulunan tek cami olan Sofya Merkez Cami de bulunuyor.

Uyarı 3: Aşağıdaki resimlerde sırasıyla Aziz George Rotunda Kilisesi (İlk 2 Resim), Sveta Nedelya Kilisesi (Üçüncü Resim), Sveti Nikolay Mirlikiiski Kilisesi (Dördüncü Resim), Saint Alexander Nevski Katedrali (Beşinci Resim) ve Sofya Merkez Cami (Altıncı ve Yedinci Resim) 

Ekstra

Şehirde vaktiniz kalırsa Borisova Gradina Parkı, Sveta Sofia Tapınağı, Tarih Müzesi, Sofya Tarih Müzesi, Ulusal Galeri de ziyaret edilebilir.

Sofya’da Çektiğim Öteki Fotoğraflar

İyi Seyahatler,