Stratonikeia

Uyarı 1: Stratonikeia’ya ulaşım olarak en yakın kent Milas’tır. Milas’tan yarım saat kadar uzaklıktadır. Buraya bir cumartesi sabahı Milas-Bodrum havalimanına inerek geldim. Aynı gün içerisinde sırasıyla Milas- Stratonikeia- Euromos Ören Yeri- Bafa Gölü- Didim- Akbük- Bodrum gezisi gerçekleştirdim. Siz de böyle bir tur gerçekleştirebilirsiniz ! 🙂

Milas hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Euromos Ören Yeri hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bafa Gölü hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Didim hakkındaki yazıma ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Uyarı 2:  Burası hala köy olarak geçtiği için herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Burayı gezmek için 1-2 saat kadar vakit ayırmak yeterli olacaktır. İçerideki nüfus 5 aileden oluştuğu için yiyecek ve içecek satan bir yer bulunmuyor. Yanınıza ihtiyaçlarınızı almanızı öneririm! 🙂

Uyarı 3: Stratonikeia Tarihçesi: İlk olarak Stratonikeia, Hititler Dönemi’nde Atriye olarak geçmektedir. Daha sonra kent Khrysaoris/idrias olarak geçmiş ama günümüzdeki haline nasıl geldiği konusu hayli ilgi çekici bir hikaye: Burası M.Ö. 281 yılında Seleukos kralı 1. Antiokhos’un önce üvey annesi daha sonra da karısı olan Stratonike’den gelmektedir. Burası zaman içerisinde, Seleukos, Ptolemaios, Makedonya, Rodos ve Roma arasında el değiştirmiştir. Daha sonra Osmanlı Dönemi’nde burada çok sayıda köy ağası yaşamış. Tüm bu yapıları düşünürsek köyde hakim olan mimari mozaiği tahmin edebilirsiniz.

Stratonikeia, 1957 yılındaki deprem sonucu köy boşaltılana kadar, Stratonikeia Yatağan ilçesinin en güzel köyüymüş. Aşağıdaki resimlerde görülen yıkık binaların 1957 yılında boşaltılmadan önce fırın ve dükkan olarak hayal etmek hiç de zor değil. Burasının asıl önemi ise Dünya’da kurulduğu günden beri yaşamın hi bitmediği çok nadir kentlerden birisi olmasıdır. Köy tamamen yeni yerleşim alanına taşınmış olsa da günümüzde hala 5 aile burada yaşamlarını sürdürmektedir. Burası 1977-1999, 2003-2006 ve 2008-günümüzde olmak üzere 3 farklı restorasyon çalışması yaşamış. 

Uyarı 4: Bu bölgeyi gezerken olabildiğince 1957 yılını gözünüzde canlandırmanızı ve gördüğünüz neredeyse tüm alanların çok farklı zamanlarda yapılmış olduğunun farkına vararak dolaşmanızı öneririm.

Stratonikeia’da Çektiğim Tüm Fotoğraflar

İyi Seyahatler,