Midilli Adası Turu İçin Tavsiyeler | Nasıl Organize Edilir ?

Özellikle yaz dönemlerinin tercihi olan midilli adasında kapıda vize imkanıyla 1-2 günlük midilli adası turu yapmak ister misiniz?

Midilli adası turu yapmayı planlayanlar ve bu turu neden yapması gerekenleri aşağıda bekliyorum:)

Midilli Adası’na En Rahat Ulaşım Teknikleri Nelerdir?

Midilli adasına diğer adlarıyla Lesvos veya Lesbos’a ulaşmak en rahat Ayvalık’tan feribot ile oluyor.

Ayvalık ve Kaz Dağları hakkındaki yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Gidiş dönüş alınca bilet 25 euro gibi tutuyor. Turyol gibi birkaç şirket arasında fiyat araştırması yapabilirsiniz. Vizeniz yoksa kapıda vize alınabiliyor ancak kapı vizesi de normal vize kadar pahalı olduğu için daha önceden bu seyahati planlayarak daha uzun vize almak başka seyahatler de yapabilmeniz için faydalı olacaktır.

Midilli Adası’nda En Rahat Seyahat Yöntemleri Nasıldır?

 Adaya araba ile geçmek için birkaç belge ve ekstra çok para gerektirdiği için adada araba kiralamak en mantıklısı ama günübirlik geçiyorsanız Mitilini’den fazlasını görebilecek vaktiniz olmayacağı için araba kiralamak da anlamsız kalıyor. Ancak araba kiralayacaksanız da adaya gelmeden önce internetten kiralayın çünkü: adada araba sayısı oldukça az ve herkes feribottan iner inmez kalan arabaları da tutuyor. Adada son anda araba kiralamak tam bir karaborsa.

Midilli Adası’nda Konaklama İçin Bazı Öneriler

İstanbul’dan haftasonu gezisi olarak yapabileceğiniz bu gezide mümkünse en az1 gece Midilli’de geçirmenizde fayda var. Bu yüzden burası Sakız (Chios) gezisi gibi günürbirliğe sığdırmamakta fayda var. Feribot adanın başkenti olan Mytilene‘ye bırakıyor. 1-2  günlük Konaklama için tabi ki tercihim burada kalmaktan yana oluyor.

Konaklamanın genel olarak pahalı olmasından dolayı tam merkezin biraz daha dışında yürüyerek 10-15 dakika uzaklıkta bulunan ve park alanı açısından daha rahat olan bölge Navmachias Ellis‘te kalmayı tercih ettim. Ayrıca bu cadde üzerindeki restoranlar balık meze ouzo ve/veya şarap gibi güzel bir akşam yemeği için çok güzel bir cadde, bu bölgede kalmasanız bile bu cadde üzerinde bir akşam yemeğine uğramanızı öneririm. Tam buradan Midilli Kalesi’nin de güzel görüntülerini yakalayabiliyorsunuz.

Mitilini’de Tavsiye Görülmesi Tavsiye Edilen Yerler Nelerdir?

Midilli Kalesi’nin haricinde tabi ki Midilli’nin sokakları ve bu sokaklardaki güzel köşeleri keşfettikten sonra

Kale‘nin etrafında yürüyerek 1 euro giriş ücreti olan sahile gitmenizi tavsiye ederim; bu sahilin adı  Tsamakia‘dır. Tsamakia’ya ulaşmak için yolun üzerindeki Özgürlük Anıtı’nın yanından 5 dakika daha yürümeniz yeterli olacaktır. Sahilden konakladığınız yere dönerken Kale’nini bulunduğu cadde olan Mikras Asias Caddesi ve civarında yürümenizi tavsiye ederim. Burada bazıları renove edilmiş bazıları tamamen terk edilmiş evleri görebilirsiniz.

Vakti Olanlar İçin Ekstra Öneriler

Dolaşırken harabe halinde kalmış Yeni Medrese‘yi de atlamamaya çalışın.

Ada Civarında Arabayla Gidilecek Rotalar Nelerdir? (2. Gün)

Ada’nın başkenti olan Mitilini haricinde görülecek en önemli yerler sırasıyla Molyvos (Mitilini’den önceki başkent), Petra ve Anaxos Plajı‘dır. Bu 3 yeri günübirlik araba gezisiyle tamamlayabilirsiniz bu 3 yere aralıksız araba ile yaklaşık 1 saat 20 dakika sürüyor, Molyvos en uzaktaki noktadır.  Petra ve Anaxos plajı arası ise arabayla 5 dakika kadar sürmektedir. Program olarak sabah Mitilini’de kahvaltı ettikten sonra ilk önce Petra’ya gittim. Petra‘da da kahvaltı edebileceğiniz güzel mekanlar var ama 1 saat araba yolculuğunu beklemeyi göze alırsanız.

Petra’nın özel yanı küçük kafeleri ve hediye eşya dükkanlarının haricinde tepedeki Kilise’dir. Buraya biraz merdiven çıkıp ulaştıktan ve kiliseyi gördükten sonra serinlemek için Anaxos Plajı‘na (Sağdaki fotoğraf) gidebilirsiniz. Artık sıra Molyvos yani eski başkenti görmeye geldi. Molyvos çoğu eski şehir gibi yamacın üstüne kurulmuş. Dolayısıyla arabayı park ettikten sonra biraz yokuşlar yürüyerek eski şehri keşfetmeniz gerekiyor. Manzaralı yerlerinde yemek yiyebilir, sokakları keşfedebilirsiniz. Molyvos’ta da 2 saat kadar vakit yeterli olacaktır.

İyi Seyahatler,