Sakız Adası Turu | Kısa Süreli Bir Rota Planı

Sakız Adasını günübirlik olarak gezmeniz mümkün ama büyük bir sakız adası turu için haftasonunu tamamen ayırmak gerekebilir. Günübirlik bir sakız adası turu için gerekli olan tüm bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz 🙂

Adaya en rahat en rahat ulaşım çeşme limanından günübirlik kalkan feribot seferleridir. Adaya kadar gelmişken vaktiniz var ise İzmir ve civarı gezilerime de göz atabilirsiniz.

Genelde feribot seferleri gidiş-dönüş beraber alınıyor ve kişi başına düşen ücret ise 20-30 euro arasında oluyor. Feribot biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Feribot ise 20 dakika sürüyor ancak Sakız’a girişte pasaport kontrolünden geçildiği için ve sıra beklemek de göz önüne alınca Sakız adasında dolaşmaya başlamanız tahmini 1 saati bulmuş oluyor. Vizeniz yok ise kapıda vize alabiliyorsunuz (Kapı vizeleri normal vizeler kadar pahalı olduğu için daha önceden planlayarak uzun vize almanız başka seyahatler de yapabilmeniz için faydalı olacaktır).

Uyarı 2:  Eğer adada kalacak kadar vaktiniz varsa özellikle araba ve otel için rezervasyonu daha önceden yapmak da fayda var.

Sınırdan araba geçirmek çok pahalı olduğu için arabasız geçip adadan tur almak veya araba kiralamak çok daha anlamlı oluyor.  (Adalarda genelde araç sayısı ve konaklama yeri az olduğu için çabuk tükenebiliyor).  Sadece günübirlik geliyorsanız ise en iyisi günübirlik olan ada turlarından almak olacaktır. Bu turlar otobüsle ve rehberli olarak kalkıyorlar ve ücreti makul.

Turlar her sabah 11:30da türkçe rehberle kalkıyor ve ilk turu almanızı öneririm. Yaygın olarak duyduğum tur şirketi ise Kanaris tur.

Uyarı 3: Adada yapabileceğiniz 2 tur bulunuyor. İlki ve yılın her döneminde düzenlenen Armolia, Pirgi ve Mesta turudur.  Öteki tur ise yazın bazı dönemlerde düzenlenen adanın diğer bölgesine olan  Nea Moni, Anavato ve Lithi‘dir.

Sabahki feribot ile geldiyseniz (tura yetişmek için başka şansınız yok)

Uyarı 4: 1 Günlük Tur Programı: 

1. Durak: Armolia aslında yol üzerinde ve görülecek özel pek biryeri yok genelde hediyelik eşyacı veya sıradan birkaç yunan sokağı ve bazı sakız ağaçları var. Hediyelik eşya alacaksanız sakız ile alakalı ürünleri sakızlı diş macunu, sakız likörü gibi ürünlerden almanız en doğrusu olacaktır. Sakız reflü gibi mide ve karın ile alakalı konularda tedavide kullanılıyor. 1-2 ay boyunca her gün bu adadan alacağınız sakız ile hazırladığınız ılık sakızlı suyun birçok faydası bulunuyor. Özellikle bu tarz rahatsızlıklarınız var ise kesinlikle sakız almanızı ve tedavileri araştırmanızı öneririm.

2. Durak: Pirgi (Pyrgi) Bu köy mozaiklerinin özgün motifleriyle ünlü aslında. En fazla 1 saat bu küçük kasabayı  görmeniz için yeterli olacaktır. Ayrıca dolaşırken sağda göreceğiniz ev de Christopher Columbus’un bir süre boyunca yaşadığına inanılan evdir. İnanmak/İnanmamak size kalmış…

Dolaşırken evlerin dış cephelerinde, balkonların altlarında ve üstlerinde bazı özel motifler göreceksiniz. Bu motifler aslında eski hristiyanlık motifleri. Böylece buradaki hristiyan halk birbirlerinin daha kolaylıkla farkına varabilmişler.

Birçok evin balkonunda domateslerin kurutuluyor olması aslında yaşam tarzı olarak ne kadar yakın olduğumuzu gösterir durumda

3. Durak Mesta Köyü  Burası da oldukça küçük bir köy tüm sokakları dolaşmak ve 1 kahve içmek 1 saat kadar vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Kasabanın dar sokakları biraz yokuşlu ve oldukça güzel taş evlerden oluşuyor.

 Kasabanın en önemli görülecek yeri ise aslında Kilisesi, avlusu ve Kilisenin önündeki Saat Kulesi’dir. Kilisenin içi ise belki tavanlarının açık mavi olmasının haricinde çok da bildiklerimizden farklı değil. Ama yine de oldukça güzel, girmek de fayda var. 4. Durak Mavra Molivia:  Burada hem güzel bir yunan yemeği yiyebilir hem de dünyadaki nadir plajlardan birinde denize girebilirsiniz. Bu plajın özelliği tamamen volkanik siyah taşlardan oluşmasıdır. Bu yüzden deniz ayakkabınız olursa çok faydasını görürsünüz zira bu taşlar oldukça sivri.

Yemek yerleri ise sahile 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. En kalabalık gözüken restorana girmeniz de fayda var çünkü restoranlardaki yemekler arasında dışarıdan görünenden çok daha fazla fark var.

Uyarı 5: Günlük Sakız turu bittikten sonra Duty Free alışverişinde Türkiye’deki gümrük kapısı daha avantajlı.

Ek olarak, Sakız’a birkaç günlük program ile geldiyseniz Nea Moni, Anavato ve Lithi bölgeleri için tura devam etmek doğru bir tercih olabilir.

iyi seyahatler,